Sınav Alma Yönetimi

Sınav Alma Yöntemi

Bütün iTEP sınavları internet üzerinden alınmaktadır. Test güvenilir bir yerde veya sertifikalı yetkili iTEP test merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınavı alan kişi sınavı şu şekilde tamamlamaktadır:

  • Okuma (reading), dinleme (listening) ve gramer (grammar) bölümlerinde sınavı alan kişi her bir soru için dört cevap seçeneğinden birine tıklamaktadır.
  • Sınavın yazma (writing) kısmı yazı için belirlenmiş giriş alanına doğrudan yazılarak gerçekleştirilmektedir.
  • Konuşma (speaking) bölümleri sınavı alan kişinin bilgisayarındaki bir kulaklık ve mikrofon aracılığı ile kayıt edilmektedir.

iTEP Academic’in aynı zamanda kağıt üzerinde yapılan formatı da mevcuttur.

 

Zamanlama Mekanizması

 

Her bir bölüme ayrılmış sabit bir süre mevcuttur. Eğer sınavı alan kişi bir bölümü tamamladığında hala zamanı kalmış ise bir sonraki bölüme ilerleyebilir.

 

 

  • Okuma (reading) ve gramer( grammar) bölümleri: sınavı alan kişi sınava yeniden göz atmak ve eğer ister ise cevaplarında değişiklik yapmak için süre kullanmakta serbesttir.
  • Dinleme(listening) bölümü: seçimler sadece bir kere çalar dolayısıyla yeniden göz atmak mümkün değildir.
  • Yazma (writing) bölümü: Her bir bölüm için sabit süre sınırlaması vardır.Fakat sınavı alan kişi süre bitmeden bir sonraki bölüme ilerleyebilir.
  • Konuşma(speaking) bölümü: Her bir bölüm için sabit süre sınırlaması vardır.

Her bir bölüm için yönergeler belli bir süre ekranda gösterilmektedir.Bu süre yazının miktarına göre farklı olabilmektedir.Sınavı alan pek çok kişi için bu yeterli bir süredir. Eğer sınavı alan kişi belli bir bölümün yönergelerini okumak için daha fazla zamana ihtiyaç duyar ise, her zaman için yardım (help) tuşuna tıklayabilir.

Bu da tüm test bölümleri için yönergelerin tamamını liste halinde gösterir.

 

Geçiş Ekranları

 

Testin her bir bölümünü takiben, sınavı alan kişi “Begining next section…” (diğer bölüme başlıyor) şeklinde bir yazıyı okuduğu bir ekran ile karşılaşır.

Bu geçiş ekranları bölümler arasında 15 saniyelik aralar sağlar ve tamamlanmış test bölümlerini ve kalan test bölümlerini gösterir. Son test bölümü de tamamlandıktan sonra sınavı alan kişi yöneticiden gelecek olan sonraki yönergeleri beklemesini söyleyen son bir ekran görür.

 

T: (0216) 414 78 18

info@itepturkiye.net

iTEP testleri, alanında 30 yılı aşkın tecrübeye sahip uzmanlar tarafından kurulmuş, dünya çapında bir uluslararası eğitim şirketi olan iTEP International tarafından yaratılmış, yaygın olarak kabul edilen İngilizce yeterlilik ölçme-değerlendirme testleri dizisidir. Orta öğretimden profesyonel yaşama kadar, iTEP ürünleri testi alan kişilerin, eğitimcilerin ve yöneticilerin çok geniş bir alanda ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Tüm bunların ötesinde güvenlik, güvenilirlik ve verimlilik sözünü rekabetçi fiyatını koruyarak vermektedir.